Днес, 7 септември, светът отбелязва Международния ден на чистия въздух (International Day of Clean Air for Blue Skies). Инициативата е по идея на ООН и се случва ежегодно от няколко години.
В България обаче посрещаме този ден с лоша новина. Преди по-малко от 10 дни Европейската агенция за околна среда (ЕЕА) публикува обновените данни в своята система за качеството на атмосферния въздух в градовете в Европейския съюз.
7 български града са включени в класацията от 372 значими населени места в ЕС, обхващаща данни от стотици официални измервателни станции за концентрацията на ФПЧ2.5 за 2022 и 2023 г.
Цели 5 от българските градове са с трайно лошо качество на въздуха и се нареждат сред последните 16% от градовете в ЕС – това са Велико Търново, Русе, Пловдив, Перник и Стара Загора. Стара Загора е сред 15-те града с най-трайно замърсен въздуха в Европейския съюз.
Красивият и древен тракийски град не съвсем изненадващо се оказва в драматична ситуация. В близост до него е комплексът Марица-изток с няколко от най-големите ТЕЦ, изгарящи въглища в страната. Сред тях е печално известната „Брикел“ – един от символите на замърсяването на въздуха на национално ниво. Проучване на няколко водещи университета в САЩ от миналата година показа, че ФПЧ2.5 от въглищни топлоцентрали са над два пъти по-смъртоносни от излагането на същия замърсител от други източници.
Дори останалите 2 града в България, споменати в системата на EEA – София и Варна – са от неправилната страна на класацията. При тях е отчетена концентрация на ФПЧ2.5 в малко по-ниски стойности, но отново 2 пъти над препоръчваната от актуалните насоки на Световната здравна организация. През 2021 г. СЗО актуализира своите базирани на здравето насоки за качеството на въздуха и препоръча максимално ниво от 5 μg/m3 за ФПЧ2.5 при дългосрочно излагане с цел защита на здравето. Директивата за качеството на атмосферния въздух 2008/50/EC в момента е в процес на преразглеждане за привеждане на стандартите на ЕС в по-голяма степен в съответствие с препоръките на СЗО.
Варна е единственият град в България с „поносимо“ ниво на ФПЧ2.5 според категоризацията на ЕЕА, въпреки че само една десета разлика би го поставила в долната категория „средно замърсено“, където е София. Красноречиво за това колко далеч сме от чистия въздух е, че големият град с най-малко замърсен въздух в страната в тази класация е на незавидното 181-во място в Европа.
Припомняме също така, че от „За Земята“ многократно сме изразявали обосновани съмнения, подкрепени от данни от собствени проучвания и такива на международни експерти, относно обхвата и разположението на официалните станции за измерване на замърсяване на въздуха в София. Смятаме, че местната измервателна инфраструктура дори подценява ситуацията със замърсяването в София, най-малкото по някои показатели. Това се отбелязва и от официалното ръководство на Столична община.
Системата за наблюдение на Европейската агенция за околна среда се фокусира върху фини прахови частици с големина под 2.5 микрона, защото това е замърсителят с най-негативно отражение върху човешкото здраве, поясняват от институцията. В ЕС продължават да умират преждевременно около 300 000 души годишно от състояния, свързани със замърсен въздух. Югоизточна Европа е един от най-засегнатите региони, показват проучванията. Децата са сред най-страдащите от мръсния въздух.
В утрото след вечерта, в която чествахме Съединението на България, нека си припомним, че инвестицията в чист въздух е инвестиция в бъдещето на страната. Тази цел може да се постигне само с обединени усилия и решителни действия.
Може да проверите данните от системата на Европейската агенция за околна среда тук:
https://www.eea.europa.eu/en/topics/in-depth/air-pollution/european-city-air-quality-viewer
The post Нови данни от Европа: Българските градове са сред най-замърсените в ЕС appeared first on За Земята.