Популизмът и политическото бездействие ощетиха държавата с още 1,2 млрд. лева, а пропуснатите ползи ще се увеличават. Позиция на „Грийнпийс“ – България по повод обявения отказ на правителството от второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост.

С тъжни лица и сериозни погледи днес няколко министри съобщиха официално, че България губи 1,2 млрд. лева безвъзмездни средства по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Вместо да реализира реформите, които щяха да имат положително въздействие върху живота на гражданите, взимащите решения избраха да защитят замърсяващи индустрии и олигархични интереси. С компрометирането на второто плащане по ПВУ рискът за загуба на още средства в следващите етапи нараства.

Трансформацията на енергетиката е факт и вместо да се погрижат за планирането ѝ, политиците начело на държавата отново избират да отричат действителността. Това се случи многократно с Пътната карта за климатична неутралност – планът за постепенно извеждане на въглищни мощности, който единствен дава сигурност за траекторията на развитие на българската енергетика. Докато политици от целия спектър твърдят, че този план е неизпълним, в реалността България дори го преизпълнява.

Енергетика от миналото. © Greenpeace

Днес министърът на енергетиката определи предвидените в ПВУ реформи като риск за енергийната сигурност и противни на националния ни интерес. Това е прах в очите. Липсата на реформи и отказът от средствата по Плана за възстановяване само удължава агонията на въглищната индустрия и несигурността за хората – както за заетите в сектора, така и за всички граждани, които продължават да нямат лесен достъп до възобновяема енергия за собствени нужди. 

Не реформите бъркат в джоба на българските граждани, а изкуственото поддържане на статуквото в българската енергетика с централизирано и замърсяващо производство. Държавната ТЕЦ „Марица-изток 2“ разчита на държавни субсидии и политически решения за включването ѝ в регулирания пазар, на който домакинствата са принудени да плащат скъпия ѝ ток.

Липсата на реформи и алтернативи удължава живота на стари и замърсяващи инсталации, свързвани с бизнесмена Христо Ковачки – хроничните нарушители ТЕЦ „Брикел“, ТЕЦ „Бобов дол“, ТЕЦ „Република“ в Перник, ТЕЦ „Марица 3“ в Димитровград получават зелена светлина да продължават да тровят хиляди български граждани, които живеят в сенките на пушещите им комини. 

Не реформите застрашават националната сигурност, а статуквото в енергетиката, чиято огромна здравна цена политиците удобно подминават. Постепенен и плавен преход отвъд въглищата, както е заложен в Пътната карта за климатична неутралност, ще спаси 3600 човешки живота и ще спести 10 млрд. евро разходи за здраве – такава е цената на замърсяването на въздуха от горенето на нискокачествени въглища в българските централи.

Цинично е хора като Теменужка Петкова, Жечо Станков и Томислав Дончев да се оправдават с липсата на време за ключови реформи. Повече от десетилетие поредица правителства на ГЕРБ, включително с Петкова и Станков начело на Министерството на енергетиката, отказваха да водят разговор за бъдещето на енергийната система и обещаваха вечно минало. 

Националният интерес на България е в модернизиране на енергетиката. Националният ни интерес е в енергийната независимост и справянето с енергийната бедност – проблем, който засяга хиляди българи. А не в евтиния популизъм и политическото скатаване от сложните предизвикателства пред страната ни.

Макар и със закъснение, първият етап на процедурата за финансиране на нови фотоволтаични системи за производството на електричество за собствени нужди и соларни системи за гореща вода, беше обявен и постигна някакъв напредък. През юли 2024 г. Министерството на енергетиката информира за 1544 одобрени проекта на домакинства в еднофамилни и многофамилни сгради, но вече повече от половин година не се работи по тях. На наше запитване по Закона за достъп до обществена информация, свързано със сроковете на изпълнение, предпочитаната мощност на системите и очакваните ползи от тях, получихме данни единствено за стойността на одобрените за финансиране проекти.

Тези 1544 домашни системи за възобновяема енергия струват близо 34 млн. лева. Това е твърде скромна сума на фона на общия планиран ресурс от 240 млн. лв. (комбинирано от Плана за възстановяване, национално и частно съфинансиране). При обявяване на първия етап от тях беше предоставена сумата от 80 млн. лева с уточнението, че по-късно с останалите 160 млн. лева ще бъдат обхванати и енергийно бедни домакинства, които ще получат напълно безплатно собствени системи за производство на електричество. 

Както изглежда, енергийно бедните у нас ще продължат да бъдат третирани като първобитни хора, които могат да разчитат единствено на огъня от дърва и въглища, за да осигурят уют в дома си. Само за последния отоплителен сезон държавата охотно е раздала повече от 187 млн. лева на най-нуждаещите се у нас, като над 83% от тях са ги изхарчили за твърди горива. Това превръщане на купища пари в задушлив дим ще продължи и защото средствата от Плана за възстановяване няма да стигнат до хората.