Вече трета година диктатурата в Кремъл се опитва да налага дневния си ред върху Европа. Обект на яростта ѝ са жилищни блокове, детски болници и училища в Украйна. Целта ѝ – да подчини една свободна държава и да разшири влиянието си в целия регион. Равносметката е ясна – милиони унищожени човешки съдби, заличени градове и престъпления срещу околната среда в безпрецедентен мащаб. Тези престъпления засягат и България. Остарели танкери изляха хиляди тонове мазут в Черно море, а допотопния руски сенчест флот продължава и днес да извършва контрабанда до териториалните ни води. Най-голямата атомна електроцентрала в света – Запорожката АЕЦ, на отстояние 630 км от границите ни – продължава да бъде окупирана от руската армия и корпорацията „Росатом“, а това е перманентен риск за всички. Вече три години „Грийнпийс“ не спира да подкрепя народа на Украйна и да призовава международната общност да направи повече за освобождаването на страната от руската агресия. По-долу публикуваме изявлението на нашите колеги от „Грийнпийс“ – Украйна по повод годишнината от началото на пълномащабната руска война.
От екипа на „Грийнпийс“ – Украйна пишем това на третата годишнина от пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна с ужасяващо чувство за дежавю. Преди три години се събудихме от експлозии, шум на самолети и тревожни позвънявания от роднини. Русия започна пълномащабно нахлуване в Украйна. Новините прииждаха на вълни и едвам смогвахме да ги проследим. Никога обаче няма да забравим шокиращата новина за окупацията на Чернобилската АЕЦ от руските войски. За украинците Чернобил не е само спомен за най-голямата ядрена трагедия в света. И до днес това е символ на уязвимостта на обществото към лъжите и безотговорността на властта.
Игра с огъня: Как Русия използва ядрения риск като оръжие.
На 24 февруари 2022 видяхме как „мирният атом“ може да бъде използван за изнудване на целия свят. За броени дни ядрената диктатура набра скорост. Руските окупатори взеха Запорожката АЕЦ за заложник и тя остава такава и до днес. Благодарение на съпротивата на украинския народ и усилията на украинската армия, през пролетта на 2022 Чернобилската АЕЦ беше освободена от руската окупация. Хората в Николаев също успяха да предотвратят руска атака и окупация на Южноукраинската АЕЦ.
Сега, три години по-късно, Русия отново атакува Чернобил. На 14 февруари 2025 руската армия изстреля дрон с мощна бойна глава на височина 85 метра, което повреди новия предпазен саркофаг, защитаващ околната среда от съдържанието на печално известния 4-ти реактор на Чернобилската АЕЦ. Руският дрон избухна при удара и проби външния покрив на саркофага и вътрешния защитен слой, предизвикайки пожар, с който украинските спасители се бориха до миналата седмица. Полетната височина на дрона беше умишлено избрана, за да остане невидим за радарите. Това не е случайност.
Защо новата атака срещу Чернобил е символична за времето, в което живеем? Русия се опитва да наложи контрол върху бъдещите мирни преговори и да си осигури постоянен контрол върху Запорожката АЕЦ, като покаже, че е готова да атакува атомни централи, дори Чернобил, и че напълно пренебрегва ядрената безопасност. Целта е да сплаши света, за да отстъпят всички пред Москва. В резултат на това сме свидетели на пълна свобода на действие за престъпния произвол.
Убедени сме, че международната общност може да направи много повече, за да окаже натиск върху Русия да сложи край на тази кървава война в сърцето на Европа. Санкциите са пълни с пропуски и вратички, които позволяват на Русия да продължи да печели и да финансира военната си машина. Изгодна търговия продължава да тече между европейски и руски ядрени компании, които доброволно си сътрудничат с участниците във военни престъпления. Междувременно руските изкопаеми горива – петрол и газ – продължават да се изнасят с участието на европейски компании. Продължаващото сътрудничество с руския бизнес, въпреки зверствата, извършени от „Росатом“ и руските въоръжени сили срещу народа и околната среда в Украйна, трябва да спре.
Спиране и задържане на бъдеща руска агресия: четири спешни искания към световните лидери
Събитията се развиват бързо не само в Украйна, но и в целия свят. Спирането на руската агресия и предотвратяването на нови заплахи за сигурността изисква решителни и всеобхватни действия. Днес, 24 февруари 2025, екипът на „Грийнпийс“ – Украйна представя четири спешни искания към световните лидери – въпроси, по които нашата организация се бори от години, но които вече не могат да бъдат отлагани. Тези критични стъпки са от съществено значение за спиране и предотвратяване на руската агресия в бъдеще. Нашият фокус е върху ускоряването на възобновяемите енергийни източници, осигуряване на ядрена безопасност в Украйна и по света, и прекратяване на финансовите потоци, които захранват руската война, докато опустошават украинската природа и носят загуби и страдание.
1. Призоваваме международната общност да насочи инвестициите си към възобновяемите енергийни източници в Украйна. „Грийнпийс“ – Украйна също така настоява украинското правителство да даде приоритет на развитието на децентрализирана слънчева енергетика. Слънчевата енергия вече се доказа като надежден източник на електричество по време на прекъсванията в електроснабдяването – дори през зимата – и би следвало да играе ключова роля в изграждането на устойчиво енергийно бъдеще при възстановяването на Украйна.
2. Настояваме за включване на целия руски сенчест флот в следващия пакет от санкции на ЕС. Сенчестият флот генерира печалби от износа на петрол и финансира войната. Представлява и висок риск от нефтени разливи в европейските морета. Настояваме и за санкции от ЕС срещу руския втечнен природен газ, който също финансира войната и допринася за изменението на климата.
3. Настояваме да се предотврати рестартирането на Запорожката АЕЦ от Русия. Никаква подкрепа от МААЕ не трябва да се предоставя за рестартирането на централата. Всички международни усилия трябва да бъдат насочени към най-бързото ѝ освобождаване от руска окупация и връщането ѝ под контрола на Украйна, включително и като част от преговорите за прекратяване на войната.
4. Настояваме за налагане на всеобхватни санкции срещу руската ядрена корпорация „Росатом“. Незабавно прекратяване на всички отношения с тази престъпна организация, която е пряко отговорна за окупацията както на Чернобил, така и на Запорожката АЕЦ.
Екипът на „Грийнпийс“ – Украйна твърдо вярва, че мащабното развитие на децентрализирана слънчева енергетика е най-добрият отговор на енергийната криза и ключ към устойчивост и енергийна независимост за Украйна. Настоящата цел за нови слънчеви инсталации в стратегическия Плана за Украйна (2024) е твърде ниска (добавяне на 0,7 GW до 2027). Украинското правителство трябва да приоритизира развитието на децентрализирана соларната енергетика и да постави по-високи цели в тази посока.

Заради руските удари над 85% от ТЕЦ-овете и 50% от ВЕЦ-овете не функционират, докато почти 45% от ядрените мощности остават неизползваеми заради руската окупация на Запорожката АЕЦ. С енергийната система под постоянни атаки и на ръба на колапса — видно и от проблемите с отоплителния сектор — внедряването на малки децентрализирани хибридни слънчеви електроцентрали заедно със съществуващите общински соларни инсталации е от решаващо значение за укрепване на устойчивостта на Украйна.
Инвестирането в нови ядрени мощности е опасно отклоняване на вниманието. То е скъпо, бавно за изпълнение и забавя растежа на възобновяемите източници, като освен това създава нови мишени за бъдеща руска агресия. Ядрената енергия не осигурява енергийна сигурност, тя носи само скъпо електричество и повече риск.
Призоваваме всички лидери да осъзнаят ядрените заплахи на Русия, да мобилизират сили и да застанат заедно за чисто и сигурно бъдеще за Украйна и Европа, където демокрацията и свободата тържествуват. Докато отбелязваме третата годишнина на тази унищожителна война, исканията на екипа на „Грийнпийс“ – Украйна представляват само част от това, което трябва да се направи, за да се подсигури справедлив и дълготраен мир за Украйна. Пътят напред е дълъг, но нуждата от действие е неотложна и ясна. Заедно можем да помогнем за прекратяването на тази опустошителна война и да начертаем път към справедлив мир и зелено възстановяване на Украйна.