Енергийните общности у нас прохождат с общинска подкрепа, но законовите промени от 2023 г. оставят празноти в практическото им прилагане
Мария Манолова е част от авторския екип на Климатека, тя защитава докторска степен с тема на дисертацията „Енергийното планиране като ключов инструмент за устойчивото развитие на общините“ в научно направление „Икономическа и социална география – регионални геоенергийни ресурси и стратегии“ към ГГФ на СУ „Св. Климент Охридски“. От 2012 г. работи в сферата на изготвяне на проекти и оценки за реализиране на инвестиционни намерения в областта на електроенергетиката, възобновяемата енергия и ефективните енергийни решения в производството. От 2017 г. е част от екипа на Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект – най-старата организация в сферата на общинското енергийно планиране в България.
Енергийните общности придобиват все по-голяма популярност, но тепърва прохождат у нас. В Западна Европа те се развиват от повече от десетилетие, докато у нас това се случва едва сега. Отчасти причината е в забавянето на внасяне на промени в законодателството, които легитимират енергийните общности, които бяха нанесени едва през октомври 2023 г. Другата причина е свързана с липсата на конкретни подзаконови актове, които да определят ясно правилата за тяхното функциониране.. Въпреки това у нас вече има няколко активни енергийни общности, като някои от тях дори са инициирани от общински ръководства. Енергийната общност в Габрово вече функционира и се разраства, а в Бургас нова общност набира все повече участници до края на октомври.
Какво представляват енергийните общности
В Западна Европа енергийните общности се развиват повече от десетилетие и стават все по-комплексни образувания, докато у нас едва сега прохождат. Енергийните общности са чудесен пример за реализиране на активни действия по пестене на енергия и намаление на въздействието на климата на локално равнище, тъй като в най-голяма степен сближават точките на производството и потреблението на енергия в дадена територия.
Те са доброволни граждански инициативи и сдружения, които функционират под различна правна форма, която може да обединява различни членове – приятели, съседи, малки и средни предприятия, представители на местната власт и други желаещи в съвместна инвестиция в енергия от възобновяеми източници и не само. Сдружавайки се, те могат да произвеждат екологична енергия или такава от друг вид системи, да я използват за собствени нужди, да споделят излишъка помежду си или с други граждани, включително безвъзмездно в помощ на уязвими потребители, или да я съхраняват за по-нататъшно ползване. Енергийните общности носят редица социални, екологични и икономически ползи, тъй като дават възможност за активно гражданско участие в енергийния преход, стимулират екологично чистото производство на енергия, реализират ползи от управлението на енергията, укрепват връзките и доверието в местната общност. Освен това, те могат да създадат предпоставки за откриване на нови работни места и допринасят за устойчивото развитие на регионите.
Промените в законодателството, приети през октомври 2023 г., легитимират създаването на енергийни общности, но не дефинират как това да се случи на практика.
Правна рамка: Дефиницията за енергийна общност е въведена в българското законодателство и следва разпоредбите, заложени в Директива (EС) 2018/2001 на Европейския парламент и Съвета от 11 декември 2018 г. за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници. Съгласно Закона за енергетиката, гражданската енергийна общност е правен субект, който „може да извършва производство, включително на енергия от възобновяеми източници, разпределение, доставка, потребление, агрегиране, съхранение на електрически превозни средства или да предоставя други енергийни услуги на своите членове или акционери“. Съгласно Закона за енергията от възобновяеми източници съществува още един вид общност: общност за възобновяема енергия. В общността може да произвеждат, потребяват, съхраняват и продават излишните количества енергия от възобновяеми източници като равнопоставен участник на пазарите на енергия, може да споделят в рамките на общността енергията, произведена от инсталации, притежавани от общността за възобновяема енергия. Според закона такива общности имат достъп по недискриминационен начин до всички подходящи пазари на енергия.
Реформата ускори и процеса по получаване на разрешение за производство на зелена енергия
В момента се предвижда облекчен ред за присъединяване на инсталациите за производство на енергия от ВИ с инсталирана електрическа мощност до 10,8 kW включително, съгласно разпоредбите на Закона за енергетиката. Като срокът за присъединяване е до 30 дни след издаване на становището от мрежовия оператор.
Друго облекчение на процедурите при производството на енергия от ВИ – за фотоволтаични системи до 20 kW, инсталирани на еднофамилни къщи или вилни имоти, единствено за енергия за собствени нужди, е, че не се изисква разрешение за строителство.
Същевременно макар да са въведени дефиниции за енергийните общности, правната рамка не уточнява конкретни насоки как те могат да бъдат създавани и устойчиво управлявани. Законодателството регламентира само, че те могат да съществуват. Година след приетите промени към законодателната рамка липсва подзаконовата уредба, което възпрепятства до голяма степен създаването на подобни кооперации и общности. Един от основните проблеми е неяснотата относно механизмите за споделяне на произведената енергия между членовете на дадена енергийна общност, което е ключов аспект за успешното им развитие.
Енергийни общности в България
Енергийните общности се превръщат във все по-актуална тема в България. Трудностите покрай инициирането, дефинирането и функционирането на дадена енергийна общност, породени от липсата на конкретни законодателни текстове и неангажираността на централно равнище, по-скоро ги ограничават. Въпреки това у нас добри примери не липсват.
“Изгрей БГ” е първата енергийна общност, инициирана през 2022 г. в пловдивското село Белене
Това е първото подобно енергийно обединение или т.нар. енергийна общност и интересното е, че е инициирано без наличието на каквато и да е правна рамка. Инициативата е на трима души, които се опитват да решат проблема с честото прекъсване на електрозахранването, от което зависи работата на водните помпи, които са необходими за напояването на реколтата, която е основната дейност на основателите. Заради липсата на конкретно законодателство включването към мрежата се случва едва след повече от година и половина, в която се явяват редица пречки – нежелание на фирми да инсталират по-малки мощности като тяхната (4 кВт), административно забавяне от страна на мрежовия оператор във връзка с включването на мрежата, липса на финансиране, неясноти за допустимите форми на сдружаване на подобни общности, недоразвита правна рамка, която възпрепятства отчитането на отдаваната към мрежата енергия (вкл. нетно отчитане) и последващото желание на инициаторите да я продават и други. Правната форма на енергийната общност е дружество с ограничена отговорност, което, обаче, се явява пречка при желание на други участници да станат негови членове.
Енергийната общност „Изгрей БГ“ в с. Белозем. Снимка: Изгрей БГ
Добрият пример в Габрово
Следващата енергийна общност, която е инициирана у нас е тази в Габрово – “Енергийна общност Габрово – РДНО”. Инициативата е на Община Габрово в сътрудничество с Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект и се осъществява с подкрепата на международните проекти TANDEMS и LIFELOOP. Проектът включва фотоволтаична централа с инсталирана мощност от 100 кВт на стойност близо 160 000 лв. върху покривното пространство на Регионалното депо за неопасни отпадъци в Габрово и възможността за споделяне на енергията между обекти и участници в конкретно инициирана енергийна общност. Процедурата бе отворена за набиране на членове от октомври 2023 г. до януари 2024 г. и вече функционира успешно няколко месеца. Общността бързо набира 73 участници, сред които граждани, общината и 6 юридически лица. Моделът за привличане на инвеститори се основава на гарантирано изплащане на равни дялове ежегодно за период от 10 години с около 2% дивидент.