След изключително полезния и успешен Форум „Чиста мобилност за София“ през 2024 г., събитието се завръща за ново издание. Експерти, представители на местното управление и държавната администрация, активисти, граждани и журналисти се събират на едно място, за да представят политики и резултати и да обсъдят как градът ни да стане по-чист, организиран, достъпен и приветлив за гражданите си и за всички, които го посещават.

В рамките на половин ден на 12 март ще се съберем в простанство Resonator на ул. 20 Април № 13 в София. Миналата година по време на форума бяха очертани детайлите за много от приоритетите на Столична община в сферата на градската мобилност и чистота на въздуха в контекста на транспорта. На 12 март ще разберем какво бе постигнато, какво се промени, както и да насочим погледа си към нови и предстоящи решения.

Сред интересните детайли, които можете да очаквате, са първите впечатления и изводи за ефекта от Зоната с ниски емисии от транспорта в София, представени от Столична община, данните от измерванията на „За Земята“за замърсяването с азотен диоксид в София за 2024 г, които също ще бъдат представени за първи път за дискусия пред публика.

Ще отворим дума и за по-рядко обсъждани досега, но важни теми, като преминаването към логистика без емисии – в дискусия с представители на бизнеса с доставки в града. Ще говорим отново и за градски транпорт, както и за Социалния план за климата и транспортните политики на града в контекста на климатичните мерки.

Входът на събитието е безплатен, но е нужна предварителна регистрация – тук.

Последвайте фейсбук събитието ни, за да получавате допълнителни известия.

 

Програма на събитието:

08:30 – 09:00 Регистрация

09:00 – Начало с въведение в темата

Панел 1:
Чиста градска логистика – доставки без емисии

09:10 – 09:25 Ролята на карго велосипедите в градската логистика в София – нужди и възможности, Sameday

09:25 – 09:40 Доставки на две колела, но на каква цена – предизвикателства в градската среда за вело куриерите, Галин Попов, велосипеден куриер

09:40 – 10:00 Панелна дискусия: Как да използваме потенциала на велосипеда за бързи и чисти доставки в града. Панелисти: Sameday, Галин Попов, Екипът на София

 

Панел 2:
Чист въздух чрез чиста мобилност в София – реалност, мерки, резултати

10:05 – 10:20 Замърсяването с NO2 в София – резултатите от независимо измерване на За Земята за 2024 година – Ивайло Попов, Екологично сдружение „За Земята“

10:20 – 10:35 Осъвременяването на градския транспорт за чиста мобилност – състояние на автопарка и ролята на елетрификацията – Виктор Чаушев, Сдружение Градски транспорт и инфраструктура

10:35 – 10:50 Зоната с ниски емисии в София, Втори сезон – първоначални оценки за работата и резултатите от мярката – Надежда Бобчева, зам. Кмет „Зелена система, екология и земеползване”, Столична община

10:50 – 11:20 Панелна дискусия: Време за по-смели мерки – на какво трябва да е готова СО?
Панелисти: Ивайло Попов (ЕС „За Земята“), Виктор Чаушев (Сдружение Градски транспорт и инфраструктура), Надежда Бобчева (зам. кмет „Зелена система, екология и земеползване”, Столична община)

11:20 – 11:35 Кафе пауза

 

Панел 3:
Климатична неутралност и градска мобилност – възможности и решения

11:40 – 11:55 Градска мобилност в крак с климата – транспортът в програмите и плановете за климата на СО – Дирекция „Климат, енергия и въздух“, Столична община

11:55 – 12:10 Социален план за климата – възможности за мобилност с нулеви емисии в София – Даниел Попов, Екологично сдружение „За Земята“

12:10 – 12:40 Панелна дискусия: Иван Ганчев (Дирекция „Климат, енергия и въздух“ , СО), Даниел Попов (Екологично сдружение „За Земята“), Представител на Дирекция „Стратегическо планиране“, Министерски съвет

12:40 – 13:00 Време за индивидуални разговори и свързване

Ако се интересувате от градската мобилност, имате идеи и експертиза в областта, запазете мястото си за тази полезна среща и станете част от позитивната промяна за София. Очакваме ви!

The post Форум Чиста мобилност за София се завръща с шанс да станете част от дискусията за бъдещето на града appeared first on За Земята.