Новини от коалицията

Загрижена за климата: Маги Малеева пое из страната

Загрижена за климата: Маги Малеева пое из страната

Маги Малеева проведе първи разговори за климата с местни хора в Горица и Бяла, Варненско. Над 15 участници споделиха мислите, тревогите и въпросите си с пътуващите заедно с тенис-легендата специалисти: Румен Карамихалев, пионер в използването за ВЕИ в бита, и Павел Антонов, управляващ редактор на мрежата за гражданско действие BlueLink.net. Посещението на звездата на българския тенис в черноморската община бе пилотно, в реализацията на замисъл на климатичните ентусиасти и специалисти, събрани от Малеева, за провеждане на разговори за климата из…

Повече

Защо е важно съветите за климата да функционират по най-високите научни стандарти и с участието на всички заинтересовани страни?

Защо е важно съветите за климата да функционират по най-високите научни стандарти и с участието на всички заинтересовани страни?

На 31 юли 2024 година Коалиция за климата – България, със съорганизатори “БлуЛинк”, “Климатека” и “Горичка” проведе  сателитно събитие в рамките на 61-ата сесия на Междуправителствения панел по изменение на климата (IPCC), озаглавено „Защо е важно научните съвети за климата да функционират по най-високите научни стандарти на IPCC?“. Основната  цел на събитието беше да насърчи създаването в България на силен и независим консултативен орган за климата по примера на вече действащи съвети в Европа и по света, като се представят…

Повече

Експерти посочват следващите важни стъпки след приемане на Пътната карта за климатична неутралност на България

Експерти посочват следващите важни стъпки след приемане на Пътната карта за климатична неутралност на България

След като Комисията за енергиен преход (КЕП) приеме “Пътната карта за неутралност по отношение на климата на България” трябва да бъдат направени няколко важни стъпки, за да се гарантира успешната декарбонизацията на страната. Това посочват членове на КЕП в Отворено писмо до отговорните институции, изпратено на 11-ти август и подкрепено от граждански организации. Сред тях е и Коалиция за климата. Една от препоръчаните стъпки е залагане на национална цел за климатична неутралност на България до 2050 година. Тази цел може и трябва…

Повече

Общественици настояват за официална позиция от БАН и НИМХ за климатичните промени и човешката роля в тях

Общественици настояват за официална позиция от БАН и НИМХ за климатичните промени и човешката роля в тях

Над 25 личности и организации от сферата на бизнеса, политиката, науката, здравеопазването, образованието, природозащитната дейност и др. се обърнаха към Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) и Българската академия на науките (БАН) с настояване да оповестят актуалните си становища за климатичните промени и ролята на човека в тях. Сред подписалите писмото са д-р Александър Симидчиев, пулмолог, депутат и съучредител на Сдружение “Въздух за здраве”, Магдалена Малеева, тенисист, дългогодишен климатичен активист и съучредител на инициативата за разговори и обучения за устойчиво бъдеще “Горичка”, Мартин…

Повече

Повод за оптимизъм

Повод за оптимизъм

Коалиция за климата – България отбелязва Световния ден на климата – 15 Май Според  календара на МОСВ 15 май е Световен ден на климата, обявенот страните членки на Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата, подписана на 5 юни 1992 г. в Рио де Жанейро, Бразилия. Привсе, че ООН чества и други дати, като например Деня за климатично действие на 3 ноември, Коалицията за климата – България използва повода за равносметка. Така или иначе, ако гледаме заглавията за температурни…

Повече
За нас

Този портал е създаден и поддържан от Коалиция за климата – България, като средище за всички, които искат да действат за предотвратяване на катастрофални промени в климата.

Стани част от
Коалиция за климата

eea_grantsИзграждането на нов сайт на Коалицията се изпълнява с подкрепата на проект "Повишаване ефективността на Коалиция за климата – България (ККБ), чрез увеличаване на капацитета и създаване на нови партньорства с бизнеса. Влияние и въздействие на местните и национални политики" изпълняван от WWF и финансиран в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009 – 2014 г. www.ngogrants.bg
Цялата отговорност за съдържанието на уеб страницата се носи от Коалиция за климата - България и при никакви обстоятелства не може да се приема, че документите и публикациите отразяват официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.