В седмицата на вторите национални избори за 2024г., разглеждаме програмите на водещите политически партии относно мерките, които предлагат за намаляване и екологично управление на отпадъците. 

Защо това е важно? 

България е най-ресурсоемката икономика в ЕС с 6,8 пъти повече изразходвани суровини за производството на единица брутен вътрешен продукт (БВП) от средното за ЕС. Производството генерира 420 кг отпадъци на 1 000 евро в България при 66 кг средно за ЕС*. През 2022 г. България остава на последно място в ЕС по кръгова икономика и екоиновации.** Кръговото използване на материали в България от 2,6 % е далеч под средното ниво от 12,8 % за ЕС. Все още рециклираме едва 32% от битовите отпадъци – значително по-малко от общоевропейската цел от 55 % за 2025 г.и значително под средното за ЕС (46%).***

Въпреки че образуваме сравнително малко битови отпадъци спрямо средното за ЕС, България остава една от държавите членки с най-висок процент на депониране (54% през 2022 г. в сравнение със средно 23% за ЕС).****

В помощ на избирателите, които се интересуват от партийните позиции на тема отпадъци, предлагаме таблица с оценка на партийните предложения в сферата на управлението на отпадъците, както и препратки към съответните партийни програми.

Важно! Екипът на екологично сдружение „За Земята“ не се ангажира с подкрепа за конкретна политическа сила.

Линк към предизборните програми

Депозитна система

Изгаряне на отпадъци

Такса смет на база количество

Разделно събиране на отпадъци

Борба с незаконните сметища

Ограничаване на еднократната пластмаса

Ограничаване на вноса на отпадъци

Общо точки

Коалиция ГЕРБ – СДС

1

1

2
Партия „Има такъв народ“

-1

1

1

1
Коалиция „БСП за България“ 0
Коалиция „Продължаваме Промяната – Демократична България“ 0
Партия „Възраждане“

-1

0

1

0
Коалиция „ДПС – ново начало“ 0
Коалиция „АПС“ 0

 

Сравнението между сегашния преглед на партийните предложения за подобряване на управлението на отпадъците и тези от предишните избори юни 2024 и октомври 2022 показва, че политиците обръщат все по-слабо внимание на проблемите с отпадъците. Към момента има основни теми, които не са били споменати от нито една партия, докато през 2022 г. по главните проблеми с отпадъците са имали позиции средно по 3 политически партии.

Изглежда, че въпреки наболелите въпроси, свързани с отпадъците у нас, политиците не си поставят приоритети в тази сфера. Но както местната и националната, така и глобалната действителност неизбежно ще постави темата на дневен ред. При все по-високите европейски цели и изисквания за управлението на отпадъците е важно България да заложи на намаляване на количествата образувани отпадъци. Необходим е качествен и количествен скок в ефективността на разделното събиране на ценните суровини, които се съдържат в битовите отпадъци, а не унищожително третиране на отпадъците като изгаряне и депониране, които причиняват не само загуби за икономиката, но и щети на здравето. За да използваме ресурсите си по-ефективно, докато замърсяваме и плащаме по-малко за отпадъци, ще е необходимо много повече от повишаване на такса „битови отпадъци“. За да е ефективна и справедлива тази мярка, тя трябва непременно да върви заедно с удобно и достъпно разделно събиране за всички жители на страната. 

Вижте какво предлага За Земята: Нулеви отпадъци

 

Източници:

* – ИСУН, СПОРАЗУМЕНИЕ ЗА ПАРТНЬОРСТВО, ЦП 2, стр.4

** – European Commission, Eco-Innovationnat the heart of European policies

*** – European Commission, 2022 Country Report – Bulgaria, стр 11

**** – Eurostat, Municipal waste by waste management operations

The post Какви мерки за намаляване на отпадъците предлагат партиите предизборно? appeared first on За Земята.